V uplynulých dnech se v některých médiích objevila informace, že Evropská komise navrhuje zákaz vytápění plynem od
roku 2040. Český plynárenský svaz (ČPS) považuje za nutné tuto informaci zásadně rozporovat. Předložený legislativní návrh takovýto zákaz podle ČPS neobsahuje, členským státům dává pouze možnost takové rozhodnutí přijmout. Svaz dále upozorňuje, že jde zatím o návrh, který teprve musí projít připomínkami napříč státy EU, a v této souvislosti lze očekávat řadu změn. Informace o údajném zákazu je tedy ukvapená a značně zavádějící.
Evropská komise představila 15. prosince tzv. plynárenský balíček. Jde o soubor opatření v podobě plynárenské směrnice a nařízení o podmínkách přístupu k plynárenským přepravním soustavám. Tyto dokumenty modifikují stávající pravidla pro trh se zemním plynem a nově stanovují pravidla pro obnovitelné a dekarbonizované plyny včetně vodíku, jehož významný rozvoj se očekává v ČR i EU, a na který se plynárenství intenzivně připravuje.
Dále je nezbytné zdůraznit, že návrh směrnice musí projít debatou a připomínkami napříč členskými státy a bude diskutován na půdě Evropského parlamentu a Rady EU.
„Bohužel se krátce po zveřejnění těchto rozsáhlých materiálů objevila v některých médiích informace, že Evropská komise mimo jiné navrhuje zákaz topení zemním plynem v budovách od roku 2040. Toto musíme zásadně dementovat. Takové ustanovení návrh podle našeho názoru a názoru našich členů v žádném případě neobsahuje, Balíček poskytuje jednotlivým členským státům pouze právní rámec toto rozhodnutí učinit v rámci tzv. Národních plánů na renovaci budov. Nejde tedy o návrh plošného zákazu napříč EU.
Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka ČPS
Státy EU budou mít možnost se ke všemu vyjádřit a je tedy potřeba počítat s dynamickým vývojem. S ohledem na specifika české energetiky očekáváme, že by česká vláda případnou možnost odklonu od zemního plynu od roku 2040 nepodpořila.
V kontextu ČR je plyn totiž jediná cesta, jak nahradit neekologické uhlí a splnit emisní cíle. Informace o údajném zákazu je tedy nejen ukvapená, ale i do značné míry zavádějící,
Podporujeme cíl Unie na dosažení klimatické neutrality do roku 2050 a snížení emisí skleníkových plynů alespoň o 55 % do roku 2030. Pokud budou vhodně zavedené potřebné pobídky, může být dekarbonizována do roku 2050 i česká a evropská dodávka plynu. Věříme, že plynárenství může významně přispět k přechodu na bezemisní ekonomiku. Vyvážený přístup opírající se o princip technologické neutrality je nezbytný k zajištění ekologicky udržitelné a zároveň sociálně přijatelné a cenově dostupné energetické transformace“
Český plynárenský svaz vítá zveřejnění tzv. plynárenského balíčku Evropskou komisí. Návrh obsahuje opatření, jejichž cílem je prostřednictvím revize stávající evropské legislativy poskytnout regulační rámec pro plynárenství k naplnění jeho role na cestě k dekarbonizaci EU. Nová pravidla mají také za cíl posílit ochranu zákazníků nebo snížit emise metanu v sektoru energetiky.